Mayıs 2020
2020 – 2021 Sezonu FIRST Programları Temaları Açıklandı.
2020 – 2021 sezonunda uygulanacak olan FIRST programları için temalar 15 Mayıs günü açıklandı.

Bu sene, FIRST sezonunun teması Game Changers olarak açıklandı. Game Changers sezonunda takımların farklı FIRST programları dahilinde hareket ve spor üzerine çeşitli çalışmalar yürütmesi bekleniyor. Bilim Kahramanları Derneği olarak bu sene 17. sezonunu gerçekleştireceğimiz FIRST LEGO League Challenge programı RePLAY, 7. sezonunu gerçekleştireceğimiz FIRST LEGO League Explore programı ise PlayMakers teması ile gerçekleştirilecek. Sezonun tanıtım videosunun Türkçe alt yazılı haline Youtube hesabımızdan ulaşabilirsiniz: https://bit.ly/FIRSTTanitimVideosu 
Hack The Normal Online Hackathonu Partnerlerinden Biri Olduk.
Arçelik'in Atölye işbirliğinde organize ettiği, "Hack the Normal"  online hackathonunun partnerlerden biri olduk. 15 - 17 Mayıs tarihleri arasında gerçekleştirilen Hackathon'da belirsizlikte yol alırken yeni stratejiler geliştirerek değişime adapte olmayı ve bireylerden başlayarak ailelere ve organizasyonlara etki edecek dönüşümü başlatmak hedeflenmiştir. Program katılımcıları, 3 farklı alana odaklanmdılar: Sağlıklı Yaşam, Sosyal Yaşam ve Sürdürülebilir Yaşam. Bu başlıklardan biri üzerine ürün, hizmet ya da iş modeli hazırlayan katılımcılar ayrıca problemi keşfetme, araştırma, çözüm geliştirme, prototipleme ve hikâye anlatıcılığı gibi farklı alanlarda eğitimler aldı ve alanında uzman kişilerin konuşmacı olarak yer alacağı seminerlere katıldılar. Programla ilgili detaylara ve ortaya çıkan projelere https://hackthenormal.com/ sayfasından ulaşabilirsiniz.
2019 Yılın Bilim İnsanları Belirlendi.
2012 yılından bu yana sürdürdüğümüz Yılın Bilim İnsanı – Genç Bilim İnsanı Ödülleri programı bu sene Abdullah Gül Üniversitesi, Çankaya Üniversitesi ve Düzce Üniversitesi liderliğinde düzenlendi. Programa liderlik eden üniversitelerin rektörleri tarafından atanan 10 seçici kurul üyesi 126 başvuruyu titizlikle inceledi ve ödül almaya hak kazanan bilim insanlarını seçti. Yapılan değerlendirme sonucunda; Dr. Öğr. Üyesi Çağlar ELBÜKEN (Bilkent Üniversitesi - UNAM), Dr. Öğr. Üyesi Elif Nur Fırat KARALAR (Koç Üniversitesi – Moleküler Biyoloji ve Genetik), Doç. Dr. Ertuğrul BAŞAR (Koç Üniversitesi - Elektrik ve Elektronik Mühendisliği), Doç. Dr. Mustafa Evren ERŞAHİN (İstanbul Teknik Üniversitesi - Çevre Mühendisliği), Dr. Öğr. Üyesi Mehmet Selim HANAY (Bilkent Üniversitesi – Fizik / Makine Mühendisliği), Dr. Öğr. Üyesi Savaş TAŞOĞLU (Koç Üniversitesi – Makine Mühendisliği) ve Doç. Dr. Sedat NİZAMOĞLU (Koç Üniversitesi - Elektrik ve Elektronik Mühendisliği) 2019 Yılının Genç Bilim İnsanı Ödülleri’ni kazanan isimler oldu. Bilim insanlarımızı tebrik ediyor, başarılarının devamını diliyoruz. Bilim insanlarının çalışmalarını incelemek için https://bit.ly/YBİOduller2019 adresini ziyaret edebilirsiniz.
2019 Yılın Bilim İnsanı – Genç Bilim İnsanı Ödül Töreni’ni Instagram Hesabımız Üzerinden Gerçekleştirdik.
Her sene, seçilen Yılın Bilim İnsanları için düzenlenen ödül töreni bu sene Koronavirüs (COVID – 19) salgını sebebiyle yüz yüze gerçekleştirilemedi ancak 18 Mayıs’ta Instagram hesabımız üzerinden bir canlı yayın ile 2019 Genç Bilim İnsanlarını tanıtma imkanı bulduk.

​​​​​​​Törenin sunumunu Yönetim Kurulu Üyemiz Kenan Doğan ve üyemiz Prof. Dr. Ali Koşar üstlendi. Yayına, Yönetim Kurulu Başkanımız Prof. Dr. Sıddıka Semahat Demir’in açılış konuşması ile başlayıp, seçici kurulda yer alan Yeditepe Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ahmet Arif Ergin’in seçim süreçlerine dair bilgi vermesi ile devam edildi. Ödül almaya hak kazanan 7 bilim insanı ile bağlantılar gerçekleştirildikten sonra derneğin çalışmalarını aktarmak üzere yayına Yönetim Kurulu Üyemiz Evren Akal bağlandı. Ödül töreni Çellist Nihan Demirkapı’nın müzik dinletisi ile sona erdi. Yayını 200’ü aşkın katılımcı seyretti.

​​​​​​​Canlı yayınlanan ödül töreninin kayıtlarına https://bit.ly/YBİ2019OdulToreni linkinden ulaşabilirsiniz.
Abdullah Gül Üniversitesi’nin Konuğu Olduk.
11 Mayıs Pazartesi günü, Abdullah Gül Üniversitesi Gençlik Fabrikası’nın düzenlediği çevrimiçi buluşmaya katıldık. 19 gencin katılımıyla düzenlenen buluşmada, Derneğin çalışmalarını aktarırken Bilim için Gönüllü Olmak konusunu konuştuk. Daveti için Abdullah Gül Üniversitesi Gençlik Fabrikası’na teşekkür ederiz.
Kızlar Bilimle Buluşuyor Projemizle Desteklenen Takım Koçlarımız ile Buluştuk.
16 Mayıs Cumartesi günü, Minik Bilim Kahramanları Buluşuyor programımıza kurdukları kız takımları ile katılan takım koçlarımızla bir araya geldik. Sivil Toplum için Destek Vakfı Çocuk Fonu kapsamında desteklenen takımların, sezona dair geri bildirimlerini alıp yeni uygulamalar için önerilerini aldık. Toplantıya katılan tüm takım koçlarımıza teşekkür ederiz. 
Bilim Kahramanları Buluşuyor Takımlarından Robocode ile Bir Araya Geldik.
18 Mayıs Pazartesi günü; Bahçeşehir Bademli Koleji Bilim Kahramanları Buluşuyor takımı Robocode’un daveti ile teknoloji yazarı Ahmet Can’la birlikte takım buluşmasına katıldık. Keyifli sohbette takım üyelerinin sorularını yanıtladık. Davet için takım üyelerine, takım koçu Elif Pakih’e, takım danışmanları Yunus Emre Özenoğlu’na ve Tuğba Özdemir’e ve okul müdürü Burhan Yazgan’a çok teşekkür ederiz.
Bilim Kahramanları Buluşuyor Takımlarından Second World ile Bir Araya Geldik.
23 Mayıs Cumartesi günü; Çanakkale Plevne Ortaokulu’nda 6 sene önce LEGO Vakfı desteği ile kurulan Second World takımının eski ve yeni takım üyeleri ile bir araya geldik. Dernek üyemiz ve gönüllümüz Hakan Bilgin’in de katıldığı sohbette takım üyelerinin sorularını yanıtladık. Davet için takım üyelerine ve takım koçu Yaşar Bozdemir’e çok teşekkür ederiz.
Merak Makinesi projemizle İstek Mersin Okulları’ndaydık.
Çocukların fen, teknoloji, mühendislik, matematik alanında becerilerini geliştirip yaratıcılıklarını harekete geçirmeyi hedeflediğimiz Merak Makinesi projemizle Mersin’deydik. 28 Mayıs günü, İstek Mersin Okulları ev sahipliğinde düzenlenen çevrimiçi etkinlikte 70 çocuğun ve 13 gönüllümüzün katılımı ile Hava Gücüyle Dönen Makine etkinliğimizi eş zamanlı olarak gerçekleştirdik. Davet için İstek Mersin Okulları öğretmenlerine, okul müdürü İbrahim Belci’ye ve bilişim teknolojileri öğretmenimiz Tuğba Yetkin Akpınar'a, etkinliğin sürdürülmesi konusunda destek içinse gönüllülerimize çok teşekkür ederiz.
Türkiye'de İlk Defa Sanal Bilim Şenlikleri için Hazırlıklarımızı Sürdürüyoruz.
19 Haziran itibariyle kapanacak olan akademik dönemden önce programlarımıza katılan ve ilkokul kademesinde çalışmalarını sürdüren Minik Bilim Kahramanları Buluşuyor Takımlarımızla sanal bilim şenlikleri gerçekleştirmek üzere hazırlıklarımızı sürdürüyoruz. Çok yakında detayları sosyal medya hesaplarımızda paylaşacağız. Bu e-posta size SmartMessage kullanılarak gönderilmiştir.