Nisan 2020
Global Innovation Award Türkiye Etkinliği Çevrimiçi Olarak Düzenlendi.
FIRST LEGO League Global Innovation Award (GIA), FIRST LEGO League takımlarının “Yenilikçi Projeleri" sonucunda ortaya koydukları ve gerçek dünyadaki sorunlara ilişkin yenilikçi çözümlerini sergilemeleri için tasarlanmış bir ödül programıdır. Bu ödül programına, Türkiye adaylarını önerebilmek için gerçekleştirdiğimiz Global Innovation Award Türkiye Etkinliği'ni 26 Mart - 4 Nisan tarihleri arasında çevrimiçi olarak düzenlendik. 42 takım proje dokümanları ve hazırladıkları videolar ile değerlendirilirken, ilk değerlendirmeyi başarıyla tamamlayan 10 takım çevrimiçi platformlar üzerinden jürilerle görüşmeler gerçekleştirdi. Bu görüşmeler sonucunda; 19 Istech, 309 Sparky, 317 Jr. Roboformers, 478 TeachLab ve 958 Robokod Kahramanları takımlarımız Türkiye adayları olarak belirlendi. FIRST tarafından yapılacak değerlendirme sonucunda 20 yarı finalist 2 Mayıs Cumartesi günü açıklanacak. Takımlarımıza bol şans diliyoruz.

​​​​​​​İlk Fırsat Programı’na Dahil Olduk.
Bilim Kahramanları Derneği, az bilinen devlet üniversitelerden mezun gençlere işe geçişlerinde fırsat eşitliği sağlamayı hedefleyen İlk Fırsat Programı’nın STK paydaşlarından biri oldu. Program kapsamında, Bilim Kahramanları Derneği, 2020-2021 dönemleri içerisinde bir genci istihdam edecektir. Esas Sosyal’in geliştirdiği ve desteklediği İlk Fırsat Programı, üniversiteden yeni mezun olmuş iş arayan gençlerin Türkiye’nin önde gelen sivil toplum kuruluşlarında (STK) 12 ay boyunca tam zamanlı olarak çalışmalarını destekliyor ve aynı zamanda 21. yüzyıl becerilerini geliştirmeye yönelik eğitimler sunuyor. Program kapsamında Esas Sosyal, katılımcıların tüm maaş ve eğitim maliyetlerini üstleniyor. Program hakkında detaylı bilgi almak için: www.ilkfirsat.org
Gönüllülerimizle Güçlüyüz.
Bu zorlu dönemde, gönüllülerimizin desteğiyle Derneğimizin kapasitesini güçlendiriyoruz. Çevrimiçi gönüllülük çalışmaları için destek alanlarını belirlendik. Bu destek alanlarını aktif gönüllülerimizin yanı sıra Rönesans Eğitim Vakfı, Özel Sektör Gönüllüleri Derneği, İstanbul Bilgi Üniversitesi Halkla İlişkiler Bölümü ile de paylaştık. Çeviriden, yazılıma, danışmanlıktan, tasarım ve veri girişine kadar farklı alanlarda destek almaya başladık. Desteklerini esirgemeyen tüm çevrimiçi gönüllülerimize teşekkür ederiz.
Yılın Bilim İnsanı - Genç Bilm İnsanı Ödülleri Başvuruları Değerlendiriliyor.
2012 yılından bu yana sürdürdüğümüz, Yılın Bilim İnsanı programımıza liderlik eden Abdullah Gül Üniversitesi, Çankaya Üniversitesi ve Düzce Üniversitesi’nin değerli rektörlerinin seçici kurul atamaları tamamlandı. Seçici kurul üyelerimiz; adayların çalışmalarını bilime katkı, bilimin yayılmasına katkı ve bilimin toplum yararına kullanılmasına katkı kriterlerine göre değerlendiriyor. Koronavirüs (COVID – 19) salgını sebebiyle bu yıl ödül töreni gerçekleştirilemeyecek olup yılın bilim insanları Mayıs ayında ilan edilecek.
Merak Makinesi Tasarımlarını Evlerinizde Denemeye Davet Ediyoruz.
Yüz yüze eğitime verilen ara sebebiyle, çocukların bilimden ayrı kalmaması adına Merak Makinesi projemizde yer alan mühendislik tasarımlarını çevrimiçi platformlarımıza aktardık. Çocukların aileleriyle birlikte evde gündelik malzemelerle bilim temalı etkinlikler uygulamalarına olanak sağlıyoruz. Instagram hesabımız üzerinden paylaştığımız;
tasarımlarını sizler de öğrencilerinizle, çocuklarınızla ya da arkadaşlarınızla deneyebilirsiniz. Tamamladığınız tasarımları #merakmakinesi #benimmühendisliktasarımım etiketleriyle paylaşabilirsiniz.
İlk Canlı Yayınımızı Gerçekleştirdik.
Dünyanın gerçek sorunları üzerine yenilikçi çözümler bulan takımlarımızın, sezon çalışmalarında ürettiği ürün ya da hizmetlerin patentlenmesi konusundaki sorularını ve var olan yasal düzenlemeleri konuşmak için 28 Nisan Salı günü saat 19:00'da Instagram hesabımızdan canlı yayındaydık. Son iki sezondur Bilim Kahramanları Buluşuyor Turnuvaları'nda jüri olarak gönüllülük yapan, Sabancı Üniversitesi'nden Patent Vekili/Sınai Mülkiyet Hakları Uzmanı ve Türk Patent ve Marka Kurumu Bilgi ve Doküman Birimi Sorumlusu Nilüfer Coşkuner'e destekleri için teşekkür ederiz. Yayını izlemek için Instagram profilimizi ziyaret edebilirsiniz.Bu e-posta size SmartMessage kullanılarak gönderilmiştir.